تبلیغات
سرگرمی و تفریحی - رضایی: یک ضعف دولت ، غفلت از نخبگان بود
سرگرمی و تفریحی

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 26 فروردین 1392
 رضایی: یک ضعف دولت ، غفلت از نخبگان بود

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محسن رضایی دقایقی پیش در جمع دانشجویان مشهد در محل دانشگاه پیام‌نور این شهر اظهار کرد: در حوزه سیاست و اقتصاد، مسائل مهمی را پیش‌رو داریم.

وی افزود: در حوزه سیاست دو بخش داخلی و خارجی قابل بررسی است، در حوزه سیاست داخلی امروز شاهد نبود انسجام، منازعات سیاسی و تفرقه‌ها بوده و همچنین در حوزه سیاست خارجی با فشارها و تحریم‌ها مواجه هستیم.

رضایی با بیان اینکه مشکلات حوزه اقتصاد سبب فشارهای سخت در مردم شده، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد بروز و ظهور موج سخت اقتصادی هستیم و بیکاری و گرانی بی‌ترمز دو دستاورد منفی و مهم این مسئله است.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد، نیازمند شیوه جدید حکم‌رانی هستیم؛ شیوه جدیدی باید ارائه دهیم که مبتنی بر نظارت بر توانایی بزرگ در اداره کشور باشد.

رضایی با برشمردن عوامل موثر در اداره کشور، اذعان داشت: کار جمعی و پرهیز از تک‌روی مهمترین عامل موفقیت و توفیق در اداره کشور است.

وی با ابراز نارضایتی از عناوینی چون ائتلاف و وحدت، گفت: نباید در عناوین و اصطلاحات تکیه کنیم، برخی از ائتلاف نام می‌برند اما سرآغاز اختلاف جدیدی برای آنها است.

نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم یادآور شد: با شعار دولت فراگیر ، جامعه امید در صحنه حاضر شده‌ام و معتقد بر تکیه بر توانایی‌ها برای حرکت بزرگ هستم و فرشتگان نجات نخبگان و دانشگاهیان که قشر عظیمی از آنان، جوانان هستند را تشکیل می‌دهد.

* برای رفع معضلات اقتصادی باید رئیس جمهور اقتصاددان روی کار بیاید‌

رضایی تاکید کرد: در دولت‌های گذشته یکی از ضعف‌ها این بود که اداره کشور به دست شخصیت های فرهنگی سپرده شد و متاسفانه رئیس جمهور اقتصاددان و کارآمد در حوزه اقتصاد نداشته‌ایم.

وی افزود: اگر امروز حرف از بیکاری و گرانی می‌زنیم باید در قالب برنامه اقتصادی درست و قابل اجرا در مسیر عملی ساختن آن بکوشیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی باید حماسه‌ساز در تمام حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی باشیم و پیشگامان تحقق این حماسه جوانان دانشگاهی هستند.

* ضعف دولت نهم و دهم غفلت از نخبگان بود

رضایی با تاکید بر اینکه ضعف دولت نهم و دهم، غفلت از نخبگان بود، اذعان داشت: در هشت سال دفاع مقدس، حماسه‌ها از لوله تفنگ‌ها لبریز شد و امروز حماسه ایران از نوک قلم تراوش می‌کند، باید از تصمیمات عجولانه و بی‌توجهی به قشر جوان و نخبه در اداره کشور پرهیزکرد.

وی با برشمردن محاسن دولت نهم و دهم، تاکید کرد: احمدی‌نژاد در برابر نقاط ضعف نقاط قوتی نیز داشته که مهمترین آن آغاز و اجرای چندین طرح نظیر هدفمندی یارانه‌ها، مسکن مهر و سهام عدالت است.

نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم افزود: این طرح‌ها مطلوب و مفید بوده اما نیازمند اصلاحات جدی در آنها هستیم؛ یارانه‌های فعلی تورم‌زا است و باید یارانه در مسیر رفع تورم و ثبات اقتصاد باشد.

رضایی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی در دولت سازندگی نیز به کارهای زیربنایی تاکید داشته و خاتمی به دنبال نشاط سیاسی بود.

* اگر اعتراض موسوی و کروبی قانونمند بود، فتنه رخ نمی‌داد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه اعتراض قانونی نظیر مشارکت قانونی است، گفت: مگر اعتراض کردن جزء مردم سالاری دینی نیست؟

وی تصریح کرد: اعتراض روی دوم سکه مردم سالاری است اما این اعتراض باید قانونی و در مسیر تقویت نظام باشد.

رضایی گفت: در انتخابات دوره قبل، به طور قانونمند اعتراض کرده و در نهایت براساس نظر شورای نگهبان تمکین کرده و در مراسم تنفیذ هم شرکت کردم، اگر آقایان موسوی و کروبی همچون من قانونمند اعتراض می‌کردند فتنه 88 رخ نمی‌داد.

* سال 88 هاشمی تمایلی به کاندیدا شدن من نداشت

رضایی با اشاره به حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، تاکید کرد: در سال 88 هاشمی تمایلی به کاندیدا شدن من در انتخابات نداشت اما امروز به صراحت اعلام می‌کنم هاشمی هیچ دخالتی در کار من نداشته و من به طور کاملاً مستقل در این عرصه وارد شده‌ام؛ هر کاندیدای دیگری نیز در عرصه انتخابات وارد شود من به طور مستقل کار خود را انجام می‌دهم.

*در سیاست خارجی، بهانه دست دشمن ندهیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از راه‌های تعامل منطقی برای حل مشکلات سیاست خارجی یاد کرد و اذعان داشت: روابط خارجی باید اصلاح شود، نه گفت‌وگوی تمدن‌ها و نه انفعال و فرار جواب داد.

وی افزود: باید با حفظ ارزش‌ها و منافع ملی گفت‌وگو را آغاز و در مسیر کاملاً تعاملی و به نفع نظام، سیاست خارجی را حفظ کنیم، یکی از مشکلات سیاست خارجی بهانه به دست دشمن دادن است و باید از این مسئله پرهیز کنیم.

نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: سال 84 شرایط خاصی بود و در آن سال به این نتیجه رسیدم که فرصت ریاست جمهوری را به دیگران دهم، در سال 88 نیز حضور داشتم اما انتخابات 92 ریاست جمهوری را بسیار حساس می‌دانم و حضور جدی‌ای تا پایان خواهم داشت.

*پایان دادن به میتینگ‌های کشورهای خارجی علیه ایران

رضایی با تاکید بر تحول سیاست خارجی در مسیر تعامل منطقی و حفظ ارزش‌ها و منافع ملی تاکید کرد: ایران همواره در برابر دشمنان خود و ایادی آنها که قصد سوء استفاده از این دشمنی را دارند محکم ایستاده و از نقطه ضعف ظاهر نشده است.

وی یادآور شد: اگر اداره کشور به دست من باشد به صراحت اعلام می‌کنم 60 تا 70 درصد از میتینگ‌های برگزار شده علیه ایران و کشورهای خارجی را به پایان می‌رسانم.

* مبنای فلسفه فکری‌ام شهید مطهری است‌

رضایی از تبعات منفی سیاست زدگی در معقوله‌های غیر سیاسی چون فرهنگ و اقتصاد یاد کرد و اذعان داشت: باید پای سیاست زدگی را از حوزه‌های غیرسیاسی چون فرهنگ و اقتصاد قطع کنیم.

وی تصریح کرد: مبنای فکری‌ام شهید مطهری است و به دنبال اسلام اجتماعی در کنار اسلام سیاسی و فرضی هستم.

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: باید میزهای گفت‌وگو همراه با مصونیت برای به اشتراک درآوردن آرا و سلایق مختلف ایجاد کرد.

رضایی اظهارداشت: از آن حیث شعار انتخاباتی‌ام را دولت فراگیر دانسته چرا که به عقیده من باید همه اقوام و اقلیت‌ها در مسیر اداره کشور گردهم آمده و مبتنی بر اساس و اصول نظام حرکت کنند.

* معتقد به اقتصاد اسلامی هستم نه اقتصاد پوپولیستی نه سوسیالیستی و نه لیبرال

نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ادامه داد: در عرصه اقتصاد برنامه‌ریزی‌های جدی‌ای دارم؛ باید بنگاه‌های دولتی با عنوان بنگاه‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرد که در عین حال هم تولید ثروت و هم انفاق کنند و این مسئله سبب فقر زدایی و ریشه‌کن سازی فقر در جامعه می‌شود.

رضایی افزود: فرهنگ مبنای اصلاح اقتصاد و سیاست است و باید نگاه ویژه‌ای به فرهنگ داشته‌باشیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در برنامه اداره کشور، نگاه جدی بر قطع کردن پای سیاست از فرهنگ دارم، گفت: مسائل فرهنگی را باید به خود فرهنگیان واگذار کرد و باید در مسیر قطع سیاست‌زدگی از فرهنگ تلاش کنیم تا فرهنگ ناب و اصیل ایران دچار سیاست‌زدگی نشود.

وی اذعان داشت: دانشگاه‌ها را باید به شدت درگیر اداره کشور کرده و به نوعی که دانشجویان به طور کامل در تعامل با زندگی مردم باشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام، امر به معروف و نهی از منکر را دو روی سکه مردم سالاری توصیف کرد و اظهارداشت: امیر به معروف و نهی از منکر در جامعه مردم سالار سبب تقویت نظام می‌شود.طبقه بندی:
برچسب ها: رضایی: یک ضعف دولت، غفلت از نخبگان بود،
ارسال توسط مدیریت